Türk Uydusu RASAT 3. Köprü Fotoğrafları

Teknoloji | 0 Yorum | 20 Ağustos 2013 Salı, 16:11 | Güncelleme: 16:11
573 kişi okudu
Facebook'ta paylaş
reklam

uzaydan 3. köprüGururumuz Türkiye’nin ilk yerli uydusu RASAT’ın ikinci yılı şerefine 3. Köprü’nün uydudan çekilmiş  fotoğrafları yayınlandı.

TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanıp üretilen Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT, geçtiğimiz hafta yörüngedeki ikinci yılını doldurdu. TÜBİTAK da uydunun ikinci yılı nedeniyle uzaydan çekilen Türkiye ve İstanbul haritalarını yayınladı.

RASAT görüntülerinde, kısa süre önce temeli atılan Yavuz Sultan Selim adı verilen 3. köprünün ayak inşaatı da açık biçimde görülüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da 3. köprünün inşaat çalışmalarında planlananın önünde olduklarını açıklamıştı.

8 ŞERİTLİ YOL

Köprü güzergâhı nedeniyle kesilen ağaçlar geçtiğimiz günlerde tartışma konusu olurken, yol ıslah çalışmaları kapsamında açılan alan da bu görüntülere yansıyor. 3. köprü kapsamında yapılacak çevre yolun 4 gidiş ve 4 geliş olarak 8 şerit olması planlanırken, bu da yolun uzaydan dahi görülecek kadar geniş olmasını açıklıyor. Haritada, İstanbul çevre yolu ve diğer köprüler de görülüyor.

RASAT, dünyadan 7,5 metre siyah beyaz ve 15 metre renkli çözünürlükte fotoğraf alabilirken, gelen görüntülerde 3. köprüye yönelik detaylar dikkat çekti. Fotoğraflarda, 3. köprü projesi kapsamında yapılacak çevre yolları net şekilde görülüyor. 3. köprü projesinin devamı olarak 90 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu inşa edilecek.

RASAT Uydu Fotoğrafı 3. Köprü

Yorum Yap

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.

DailyHaber'i Takip Et

Daily Haber Facebook
Daily Haber Twitter

E-Bültene kayıt ol

Haberlerden spora, magazinden teknolojiye en yeni haberlerle hazırlanan bülten emailinize gelsin!

Twitter'da Daily Haber