30.7.2014, 21:13 - Reklam | Gizlilik | İletişim | RSS

Pargalı İbrahim Paşanın çocukları nasıl öldü

20 Ocak 2013, 18:18 | Tarih | 0 Yorum↓ |
3909 kişi okudu
reklam

Pargalı İbrahim1493 yılında Adından’da anlaşıldığı gibi Parga’da dünya’ya gelen Pargalı İbrahim Paşa 15 Mart 1536′da İstanbul’da öldü.

Pargalı İbrahim Paşa Yavuz Sultan Selim’ın (I. Selim) kızı  ve Kanuni’nin kız kardeşi, Hatice Sultan ile evlilik bağı kurmuştur. İbrahim Paşa’nın bu evlilikten üç çocuğu olmuştur. Çocukların biri erkek, ikisi kızdır. İsimleri; Mehmet Şah, kızları ise Fülane Sultan ve Hanım Sultandır.Sonunda çocukları kendisi gibi acı bir şekilde öldürülmüştür.

Kanuni, Pargalı İbrahim Paşa’yı boğdurtarak öldürttükten sonra, neslinin devam etmemesi için çocuklarını da acı bir şekilde öldürtmüştür. Mezarları Şehzadebaşı cami avlusu içinde bulunmaktadır.Kanuni bu şekilde Pargalı İbrahim paşadan hiç bir eser bırakmamıştır.

PARGALI İBRAHİM PAŞA KİŞİSEL BİLGİLERİ

Farsça, Rumca, Sırpça ve İtalyanca bilen İbrahim Paşa, müzik alanında çocukluğundan itibaren yoğun bir eğitim görmüş ve kendisini bu alanda geliştirmiştir. İbrahim Paşa, Roma’ya direnen Anibal’ın ve Makedonya İmparatorluğu’nu yöneten Büyük İskender’in hikayelerini okumaktan hoşlanıyordu. Venedik elçisi Pietro Bragadino’nun 1526 tarihli raporunda İbrahim Paşa’nın zayıf ve ufak tefek yüzlü olduğunu, sultanın en yakın danışmanı konumunda bulunduğunu belirterek şunları kaydetmektedir:

Dünyadaki diğer büyük beylerin neler yaptığı, onların toprakları, ülkeleri konusunda oldukça meraklı; değerli ilginç eşyalar satın alıyor, bilgili biri, kitapları okuyor, ülkesinin kurallarını çok iyi biliyor. Bu paşadan önceleri herkes çok nefret ediyormuş ama şimdi sultanın onu çok sevdiğini gördüklerinden herkes onunla arkadaş olmaya çalışıyor, sultanın annesi, karısı, diğer iki paşa da dâhil. Hiçbiri, hiçbir konuda kendisine karşı gelmiyor. Bu yüzden istediği her şeyi yapabiliyor. Sultanına çok sadık. Halkın önünde hediye almak hoşuna gidiyor, gizli hiçbir hediyeyi kabul etmiyordu.

Sanata düşkün olan İbrahim Paşa aynı zamanda büyük bir edebiyat hamisiydi. Avrupa’yı çok yakından takip ediyor ve bilgisini padişaha hissettirmekten de geri kalmıyordu. Birçok araştırmacı ve tarihçi İbrahim Paşa’nın büyük bir diplomat olduğu’nu düşünmektedirler.

Pargalı İbrahim Paşa’nın Ölüm Sahnesi


UYARI: Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılan yorumlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.