Özürlü Engelli araç indirimi hesaplama

Otomobil | 5 Yorum | 25 Ağustos 2013 Pazar, 0:57 | Güncelleme: 0:57
8950 kişi okudu
Facebook'ta paylaş
reklam

EngelliEngelli özürlüler için ÖTV KDV ve MTV indirimi kampanyası başlatıldı peki özürlü engelli ötv indirimi nasıl hesaplanır ? İşte haberin detayu :

Yeni çıkan yasa ile artık engelli vatandaşlarımız sıfır araba alırken ÖTV yanında KDV ‘de ödemeyecekler. Bu durumdan yararlanmak için % 90 ‘ın üzerinde özürlü raporu olması şartı aranıyor. Bu otomobilleri engelli kişileri yakınlarıda kullanabilecekler. Bir engelli vatandaşımız otomobil alırken % 18 oranındaki KDV ‘yi ödememek için mahkemeye başvurmuş ve mahkemeyi kazanmıştır. Mahkemenin kararı tüm engellei vatandaşlarımız için emsal teşkil edeceğinden bundan sonra sıfır otomobil alırken engelli vatandaşlarımız KDV ödemeyecekler ve önceden almış olanlar ise Mahkeme kararını emsal göstererek ödedikleri KDV tutarını mahkeme yoluyla geri alabilecekler.

Engelliler için vergisiz araç fiyatı ne kadar?

Arabanın satış fiyatı üzerine %37 ÖTV, onun da üzerine %18 KDV uygulanıyor. Engelli bir vatandaş ise %37 ÖTV’yi ödemiyor. Şimdiki uygulama ile yaklaşık %45 oranında bir indirim yapılmış olacak. Örneğin 50 bin liralık bir otomobil engelliye 23 bin tl’ye alabilecek.

Özürlü Engelli araç indirimi hesaplama formülü :

Aracın net satış fiyatı + ÖTV (%27) + KDV ( %18 ) + Plakava, Mtv = Aracın fiyatı olmakta bu hesaplamada Tükiye’deki bir aracın satış fiyatından ÖTV (%27) ve KDV ( %18 ) oranlarını çıkardığımızda engelli arkadaşlarımızın ödeyeceği indirimli fiyat ortaya çıkmaktadır.

Örnegin araç 35,500 tl, eski sisteme göre 35,500 tl olan bir araç ortalama 25,915lira olması gerekiyor fakat durum şöyle ki

Net : 23,219
Ötv(23.219+%27) : 6.269
Ara toplam:29485

Kdv (29485+%18) : 5308
Ara toplam:34792

Mtv,Plaka: 704
Toplam 35500 tavsiye edilen fiyat. Bu arada aracın kdv si ötv eklendikten sonra hesaplanmaktadır böylelikle 1-2 bin lira aracın fiyatı artmaktadır.

Yani ÖTV’nin de KDV’si ödenmektedir, herhalde böyle bir uygulama, hesaplama baska hiç bir ülkede yoktur.

Kaynak : engelliler.biz

"Özürlü Engelli araç indirimi hesaplama" haberine "5 yorum" yapıldı.
 1. enes diyor ki:

  merhaba benim kardeşim sakat’da biz 40-45 bin liralık otomobil almak istiyoruz bize ne kadara gelir indirimli hali ve hangi bayilerde geçerlidir?

 2. M.TUNÇER diyor ki:

  % 70 Engelli Daum Sendromlu 10 yaşında çocuğum var.Ben araba almak istiyorum.Engelli indiriminden yararlanabilirmiyim.Yardımcı olusanız sevinirim.Teşekkürler.

 3. cengiz koca diyor ki:

  %70 özürlücocugum var araba kıradisi nasıl kullana bilirim arabaya ihtiyacım var bu konuda yaradımcı olabilirmisiniz

  • 3mr3 diyor ki:

   Araba alacağınız firma yetkilileri ile görüşmeniz yeterlidir.Renault ve Ford bu konuda dahada şeffaftır.

 4. Erhan diyor ki:

  arkadaşım için almayı düşünüyoruz bu engelliler için indirim uygulaması çok iyi oldu.

Yorum Yap

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.

DailyHaber'i Takip Et

Daily Haber Facebook
Daily Haber Twitter

E-Bültene kayıt ol

Haberlerden spora, magazinden teknolojiye en yeni haberlerle hazırlanan bülten emailinize gelsin!

Twitter'da Daily Haber