30.7.2014, 13:07 - Reklam | Gizlilik | İletişim | RSS

IMEI Sorgulama

İpucu | 3 Yorum↓ | 16 Ağustos 2013, 1:50 | Güncelleme: 1:50
3697 kişi okudu
reklam

İmeiİmei Sorgulama sistemi : Mobil teknolojinin gelişmesiyle yaygınlaşan akıllı telefon pazarında sahtecilik ve kaçak telefonlarda yaygınlaşmış durumda.

Bir çok kullanıcı kaçak sahte telefon yüzünden mağdur kalmış durumda.Peki çarşşıdan pazardan veya bir arkadaşımızdan yada telefoncudan aldığımız cihaz’ın orjinal olup olmadığını nasıl anlarız.

Bo noktada İmei sorgulama sayesinde telefonların bir nevi kimlik numarası olan İmei kodunu resimde görüldüğü gibi cihazın arka panelinden alıyoruz.

Eğerki arka panelde imei kodu bulunmuyorsa telefonumuzda *#06# tuşlamasını yaptığımızda o telefona ait imei numarasını öğrenmiş oluyoruz ki bu yöntem çoğu mobil cihaz için geçerlidir.

Bu noktadan sonra cihazın yasal kayıtlı olup olmadığı ortaya çıkmakta ve kullanıcıların yanlış alışveriş yapmalarına engel olunmaktadır.

NOT: IMEI numarasını girerken sadece rakam kullanınız, boşluk veya bir başka karakter girmeyiniz.

14 haneli İmei numarasını http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden sorguladığımızda cihaz hakkında yasal ithalat bilgileri ve cihazın model bilgileri yer almakta.


"IMEI Sorgulama" yazısına "3 yorum" yapıldı.
  1. rgwtwetwe diyor ki:

    wtwertwetwet

  2. beytullah topal diyor ki:

    sasdafdgfhj

UYARI: Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılan yorumlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.