31.7.2014, 13:29 - Reklam | Gizlilik | İletişim | RSS

H3N2 virüsü nedir

4 Ocak 2014, 12:11 | Sağlık | 2 Yorum↓ |
23889 kişi okudu
reklam

Hasta ÇocukUzmanlar da son günlerde H3N2 virüsü salgınının boyutunun arttığını belirtiyor ve H3N2 virüsü için tedavi yöntemlerini ve diğer açıklamaları yapıyor.

Burun akıntısı, öksürük, ateş ya da baş ağrısı şikâyetiyle hastanelere başvuranların sayısında son dönemde ciddi bir artış yaşanıyor. Uzmanlar da son günlerde salgının boyutunun arttığını belirtiyor ve uyarıyor: “Hep korktuğumuz domuz gribi değil, maalesef daha ağır geçen H3N2 virüsü ile karşı karşıyayız. Her hasta en az 1 hafta dinlenmeli, risk grubundakiler mutlaka doktora görünmeli.”

‘DOMUZ GRİBİ OLSA DAHA İYİ’ Prof. Dr. Selim Badur: Grip aktivitesinde bir artış var ancak bu her kış olan ve beklenen bir dönemdir. Mevsimsel grip dediğimiz H3N2 virüsü ve H1N1 virüsü ağırlıklı bir salgın. Ancak biz çoğunlukla incelediğimizde H3N2 virüsünü görüyoruz. Aslında birkaç yıl önce adından söz ettiren ve domuz gribi olarak anılan H1N1 virüsü olsa daha iyi çünkü o daha hızlı geçiyor. H3N2 daha ağır geçiyor. Bu grip virüsü saptananların yüzde 80′inden fazlasında H3N2 virüsüyle karşılaşıyoruz. Yaklaşık 1 hafta istirahat etmek gerekiyor. Antibiyotiklerin maalesef etkisi yok. Antiviral ilaçlar bulguların ortaya çıkmasından itibaren 48 saat içinde kullanılması gerekiyor. Geç kalındığında pek işe yaramıyor. Aşılanmak için de henüz geç değil. Şubat sonuna kadar aşılanma yapılabilir.

‘PİYASADA İLAÇ BULMAK ZOR’ Prof. Dr. Önder Ergönül: İnfluenza A ile karşı karşıyayız. Bu H1N1 ya da H3N2 virüsü olabiliyor. Domuz gribi dendiği zaman insanlara hala çok kötü geliyor ancak domuz gribi aslında hafif bir türdür. Daha geç geçen daha ağır seyreden bir tablo görüyoruz. Aralık başı, ortası gibi başlayan salgın şu sıralar en yüksek seviyeye ulaştı. Giderek sayılar artıyor. Evde istirahat, işe ya da okula rahatsızlık bitmeden dönmemek yayılma hızını da azaltır. Kronik rahatsızlığı olan, kalp hastaları, kanser hastaları, yaşlılar, hamileler mutlaka doktora danışmalı. Yalnız bir sıkıntı da ilacının piyasada pek bulunmaması. Etken madde oseltamivir içeren 3 ilaç şu anda piyasada çok zor bulunuyor. Hastalar boş yere de antibiyotik kullanmamalı.

NEZLE İLE KARIŞTIRMAYIN H3N2, girdiği bünyeyi zayıf düşürerek vücudu diğer bakteri enfeksiyonlarına karşı hassas bırakıyor. Hayati tehlikesi yok. Yatağa düşürüp ateş ve halsizliğe neden oluyor. İnsanlar genellikle nezle ile gribi karıştırıyor. Nezle solunum yolunu tıkayan burun akıntılı bulaşıcı bir enfeksiyon… Ateş ve halsizlik yaşanmıyor. H3N2 ise bir virüs ve gribe yol açıyor. Gribe yol açan virüs ateş, halsizlik meydana getiriyor. Ancak tedavide antibiyotik kullanımının yeri bulunmuyor. Akşam’ın haberine göre; Yatak istirahatının yanı sıra ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ilaçlar tedavide yer almalı.

ATKIYLA AĞZINIZI KAPATIN Virüs en çok okul, alışveriş merkezi, ofis, toplu taşıma aracı gibi kapalı mekanlarda bulaşır. Grip olan kişiler kalabıklardan uzak durmalı. Çocuklar okula, yetişkinler işe gitmemeli. Anti-viral ilaçlar gribin başlangıcındaki ilk 48 saatte etkili oluyor. Bu tür enfeksiyonlarda, ağız ve burunu örtecek atkı kullanmak, başta gelen korunma yollarından en önemlisi. Doğuştan gelen birtakım özellikler enfeksiyona yakalanmayı etkiliyor. Örneğin; burun kemiğindeki eğrilik, burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp vermek gibi durumlar, enfeksiyona yakalanma riskini artırıyor. Hastalığa karşı sık sık ellerinizi yıkayın, bol bol C vitamini tüketin. Ayrıca uyku ve yemek düzenine dikkat edin.
ENFEKSİYONA DİKKAT

 • - Grip ile nezle arasındaki farkı ancak doktor yapabilir.
  - Hastalığın ilerleyen aşamasında bakteri enfeksiyonu gelişirse, doktor kontrolünde antibiyotik kullanılmalı.
  - Antibiyotik seçimindeki önemli kriterler; bakterinin yerleşim yeri ve şiddetiyle hastanın yaşı ve kilosu.


"H3N2 virüsü nedir" yazısına "2 yorum" yapıldı.
 1. tehlike diyor ki:

  çok tehlikeli arkadaşlar dikkatli olun

 2. Emre diyor ki:

  İnsanlığın sonu bu hastalıklar yüzünden olacak. H3N2 virüsü incelenmesi ve araştırılması gereken bir virüstür dikkat edilmeli.

UYARI: Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılan yorumlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.