E-devlet Askerlik Yeri Sorgulama nasıl yapılır?

16 Nisan 2015, 2:43 | Kategori: Nasıl Yapılır | 1007 kişi okudu

askerNerede askerlik yapacağım diye düşünen asker adayları E-Devlet üzerinden eğitim birliklerini öğrenebilirler. Gelişen web teknolojisi ile birlikte E-devlet üzerinden askerlik sorgulanabilecek.

Askere gidecek vatandaşlar, askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden alacakları sevk belgesiyle birliklerine katılabilecek.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, e-devlet üzerinden askerlik durum belgesinin verilmesi uygulamasına 2 Aralık 2013′te başlandığı belirtildi.

Açıklamada, askerlik şubelerinden randevu alınması uygulamasına ise 10 Mart 2014′ten itibaren başlandığı hatırlatıldı. Mayıs 2014 er celbinden itibaren 12 aylık er statüsünde askerlik hizmetine tabi yükümlülerin, askerlik şubesi başkanlıklarına uğramaksızın e-devlet üzerinden alacakları sevk belgesiyle eğitim merkezlerine/birliklerine sevklerine imkan sağlandığı ifade edildi.

ASKERLİK SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

Bu noktada sizin yapmanız gereken yakınınızdaki PTT müdürlüğünden E-devlet şifrenizi alıp turkiye.gov.tr adresinden giriş yapmanız ve aşağıda verdiğimiz link üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.

E-DEVLET’TEN ASKERLİK SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

BAKANLIKTAN YAPILAN RESMİ AÇIKLAMA

“Bu kapsamda bahse konu yükümlüler, 18-30 Nisan 2014 tarihleri arasında TC kimlik numarası ve şifreleriyle girecekleri ‘e-Devlet-Milli Savunma Bakanlığı-ASAL Hizmetleri’ bağlantısı üzerinden sevk belgelerinin çıktısını alabileceklerdir. Birlik adresi, sevk tarihi, katılış tarihi, taşıma ve iaşe bedeli kapsamında kendilerine ödenecek para miktarı gibi bilgilerin yer aldığı sevk belgesinin çıktısını alacak olan yükümlüler, askerlik şubesi başkanlıklarına uğramadan nüfus cüzdanı ile birlikte eğitim merkezlerine/birliklerine katılış yapabileceklerdir.

Sevke ilişkin taşıma ve iaşe bedel ödemeleri yükümlülerin TC kimlik numaraları esas olacak şekilde PTT’ye yatırılacak ve e-Devlet üzerinden sevk belgesinin alınmasını müteakip 5 iş günü içerisinde herhangi bir PTT şubesinden elden veya PTT Kart vasıtasıyla PTT ATM’lerinden çekilebilecektir. E-Devlet üzerinden sevk işlemini tercih etmeyen yükümlülerin sevk işlemleri, mevcut uygulamada olduğu gibi askerlik şubesi başkanlıkları tarafından yapılmaya devam edilecektir.

Ağustos 2014 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden sevk işlemlerinin diğer statüdeki (yedek subay, kısa dönem) yükümlülere de uygulanması için çalışmalara devam edilmektedir.”

NOT: Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden iletebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Şimdiden hayırlı teskereler.


UYARI: Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılan yorumlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook'ta takip et

NewsClock En Son Haberler

Dünya turu yapıp birbirinden güzel fotoğraflar paylaşan güzel oyuncu Dilara Öztunç kimdir ? Cevabı bu ...

Mobil opeartörler yaptıkları uygun kampanyalar ile müşterilerini çoğaltmaya çalışıyorlar. Bu yazımızda ...

Yeni Gelin’in Bella’sı Jessica May kimdir? bu yazımızda sizlerle bu sorunun cevabını arayacağız. ...

Bankalarda yaptığımız işlemlerde ki faaliyetimize göre her vatandaşa has Kredi Notu yada Kredi Puanı ...

Kariyerine Bücür Cadı dizisinde başrol oyuncusu olarak başlayan  Merve Erdoğan, 22 Haziran 1991 tarihinde ...

25 Eylül 1994 yılında İstanbul’da dünyaya gelen No:309 dizisindeki “Nergis” rolüyle ...

E-Bültene Abone Ol

Haber Bültenimize abone olun, en son güncel haberlerden, ilk sizin haberiniz olsun!