Derinkuyu Yeraltı şehri’nin tarihi – Fotoğrafları ve Video

9 Eylül 2013, 13:43 | Kategori: Tarih | 3495 kişi okudu

Derinkuyu Yeraltı ŞehriÜlkemiz’in güzide tarihi miraslarından Nevşehir Derinkuyu yeraltı şehri hakkında Rusya’nın en çok ziyaret edilen forumunda makale yazıldı.

Nevşehir İlinin güneyinde yer alan Derinkuyu ilçesi’nin güneyinde Niğde; doğusunda Kayseri, Yeşilhisar; kuzeydoğusunda Ürgüp; kuzeybatısında Acıgöl; kuzeyinde Nevşehir; batısında Aksaray ili bulunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı şehri nerede ?

Niğde-Nevşehir karayolu üzerinde bulunan İlçe Nevşehir’e 30 km, Niğde’ye 50 km, Kayseri’ye 110 km, Aksaray’ a 80 km uzaklıkta ve bu illerin tümüne ilçenin direk karayolu bağlantısı bulunmaktadır.İlçenin yüzölçümü 445 km², rakımı 1.300 metredir.İlçe; Erciyes, Hasan Dağı ve Melendiz Dağları arasında volkanik çanak şeklinde bulunan Misli ovasının içinde yer alır. Toprak kumlu olup, volkanik faaliyetlerin sona ermesi, yağmur ve rüzgar ile erozyon etkisi oldukça kuvvetlidir. Arazi genellikle düz olup, ormanlık alan bulunmamaktadır.

Akarsu ve gölü olmayan ilçede geniş yeraltı su kaynakları mevcuttur.Bitki örtüsü, ilkbahar yağışları ile yeşeren yaz ortalarında kuruyan, cılız otlardan oluşan bozkırdır (step). Türkiyenin en ilginç koruluk ve sanatsal parklarindan biri ve belki de birincisi olan atamulu parkı da buradadir.Devasa bir ata heykeli de bulunan bu alana girme ve gezme imkanı yok gibidir.Silbaştan tasarlanıp elden geçmesi gerekir ki yerli ve yabancı gezginler ve halk yararlanabilsin…

Tanıtımda yeraltı şehri için çok ünlü bir “Saklıkent Görünmez Şehir” adı verilmiş ve 55 metre derinlikte ki şehrin fotoğraflarına yer verilmiş.

İşte Rusların Dilinden Derinkuyu Yeraltı Şehri;

Yeraltışehrinde ihtiyacnız olan herşey düşünülmüş ve 55 havalandırma kanalı ile normal ortamdaki gibi rahat nefes almak mümkün. Salonlar, tüneller, odalar, tüm odalar iyi aydınlatılmıştır.

Şehrin ilk katlarında kilise, ibadet ve vaftiz yerleri, misyoner okulları, ahır, depo, mutfak, yemek ve yatak odaları, ahırlar, corrals ve şarap mahzenleri ile yaşam alanları mevcut.

Üçüncü ve dördüncü katlarda – Armories, bekçi odası. , Kiliseler ve tapınaklar, atölye çalışmaları, çeşitli üretim alanları “Konferans odası”, hayati konularda ve küresel karar verme  temsilcilerinin kamu toplama için salon gibi yerler bulunmaktadır.

Sekizinci katta ise mezarlıklar bulunmakta fakat bu kata henüz giriş yasak.

Bazı tarihçiler İnsanların yeraltı şehrinde sürekli değilde zaman zaman yaşadıklarını bazıları ise sürekli olarak şehirde yaşam olduğunu ifade etmektedirler.

Savaş döneminde ise yeraltı şehri iyi bir saklanma yeri olarak kullanılıyordu.Şehirde 600’den daha fazla diğer köylerle bağlantılı ( Yazıhüyük,Suvermez,) yeraltı gizli geçitleri olduğu söyleniyor. Eski tarihte Derinkuyu’da yaşayan halk kendilerini korumak için arazinin toprak yapısının kazıma uygun olmasından dolayı bu gizli saklı kenti inşa ettiler.

İşgalciler baskın sırasında saklıkentteki koruma ve gizli kapıları aşmayı başaramadılar.Kaymaklı’da ki yer altı şehrinede gizli geçitlerle ulaşmak mümkün.

Derinkuyu yeraltı şehri haritası

Yeraltı şehrindeki şifreli kapılardan bir tanesi

Derinkuyu yeraltı şehri’nin giriş kapısı

Saklıkentte bir çok gizli yol bulunmakta.

Nevşehir’den bir görünüm

Şehir restore edilerek aydınlatma sistemleri yapılmıştır.

Şehirde kiler olarak kullanılan bir oda.

Saklıkentin bir başka görünümü

Duvarlarda bir çok figür bulunmakta."Derinkuyu Yeraltı şehri’nin tarihi – Fotoğrafları ve Video" yazısına "1 Yorum" yapıldı.
  1. veysel dedi ki:

    Çok iyi korunması gerekiyor böylesi güzel tarihi mirasların.

UYARI: Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılan yorumlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook'ta takip et

NewsClock En Son Haberler

Dünya turu yapıp birbirinden güzel fotoğraflar paylaşan güzel oyuncu Dilara Öztunç kimdir ? Cevabı bu ...

Mobil opeartörler yaptıkları uygun kampanyalar ile müşterilerini çoğaltmaya çalışıyorlar. Bu yazımızda ...

Yeni Gelin’in Bella’sı Jessica May kimdir? bu yazımızda sizlerle bu sorunun cevabını arayacağız. ...

Bankalarda yaptığımız işlemlerde ki faaliyetimize göre her vatandaşa has Kredi Notu yada Kredi Puanı ...

Kariyerine Bücür Cadı dizisinde başrol oyuncusu olarak başlayan  Merve Erdoğan, 22 Haziran 1991 tarihinde ...

25 Eylül 1994 yılında İstanbul’da dünyaya gelen No:309 dizisindeki “Nergis” rolüyle ...

E-Bültene Abone Ol

Haber Bültenimize abone olun, en son güncel haberlerden, ilk sizin haberiniz olsun!