25 Temmuz 2014, Cuma - Reklam | Gizlilik | İletişim | RSS

Beşar Esad kimdir

Biyografi | 1 yorum | 1 Eylül 2013 Pazar, 20:20 | Güncelleme: 20:20
529 kişi okudu
reklam

Beşar Esad

Beşar Esad vikipedi ; Beşşar Hafız el-Esed Arap: بشار حافظ الأسد; d. 11 Eylül 1965 tarihinde Şam’da dünyaya gelen Suriye Cumhurbaşkanı ve Suriye Baas Partisi’nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad[1], Beşşar Esed[2] veya Beşşar el-Esad olarak çevrilebilmektedir.

1965′te Şam’da dünyaya gelen Esed, Şam Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. 1988′de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere’ye gitti ve Londra’da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994′te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esed ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye’ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras’la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.

Suriye’nin liderliğine geldiğinde reformcu kişiliği nedeniyle kendisine “Umut” lakabı takıldı. Bu imaj 2011 yılında ülkesinde başlayan olaylarla birlikte tersine döndü. Esed’e görevini bırakması yönünde çağrılar yapılmaya başlandı.

BAŞKANLIK DÖNEMİ

Baas Partisi’nin genel başkanı ve bir önceki başkan Hafız Esed’in oğludur. Hafız Esed ölünce, boşalan başkanlık koltuğuna çok kısa bir süre vekaleten Abdülhalim Haddam oturdu. Şam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun olan Beşşar Esed, göz hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürmüş; bu alanda eğitimine devam etmek için 1992 yılında İngiltere’ye gitmiştir.


UYARI: Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılan yorumlardan Daily Haber veya DailyHaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook'ta DailyHaber

Twitter'da Daily Haber

E-Bültene Abone Ol

Haber Bültenimize abone olun, en son güncel haberlerden, ilk sizin haberiniz olsun!